can you explain it please Atlanta Systems produces two products,...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
can you explain it please
Atlanta Systems produces two products, Product A, which sells for $400 per unit, and Product B, which sells for $700 per unit, using three activities; Design, which uses engineering hours as the cost driver, Machining. which uses machine hours as the cost driver; and Inspection, which uses the number of batches as the cost driver. The cost of each activity and usage of the cost drivers are as follows: Atlanta manufactures 12,500 units of Product A and 10,100 units of Product B per month. Each unit of Product A uses $100 of direct materials and $45 of direct labor, while each unit of Product B uses $140 of direct materials and $7$ of direct labor. Required: a. Calculate the activity rate for design. b. Calculate the activity rate for machining. c. Calculate the activity rate for inspection. d. Determine the indirect costs assigned to Product A. e. Determine the indirect costs assigned to Product B. t. Determine the manufacturing cost per unit for Product A. Note: Round your answer to the nearest whole dollars. g. Determine the manufacturing cost per unit for Product B. Note: Round your answer to the nearest whole dollars. h. Determine the gross protit per unit for Product A. Note: Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollars. 1. Determine the gross profit per unit for Product B. Note: Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole doltars. a. Calculate the activity rate for design. b. Calculate the activity rate for machining. c. Calculate the activity rate for inspection. d. Determine the indirect costs assigned to Product A. e. Determine the indirect costs assigned to Product B. f. Determine the manufacturing cost per unit for Product A Note: Round your answer to the nearest whole dollars. g. Determine the manufacturing cost per unit for Product B. Note: Round your answer to the nearest whole dollars. h. Determine the gross profit per unit for Product A. Note: Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollars. 1. Determine the gross profit per unit for Product B. Note: Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollars
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!