90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given:
| | | | |
Variable costs per unit: | | | | |
Direct materials | | | $ | 3 |
Direct labor | | | | 11 |
Variable manufacturing overhead | | | | 2 |
Variable selling and administrative | | | | 2 |
Total variable cost per unit | | | $ | 18 |
Fixed costs per month: | | | | |
Fixed manufacturing overhead | $ | 96,000 |
Fixed selling and administrative | | 160,000 |
Total fixed cost per month | $ | 256,000 |
|
The product sells for $50 per unit. Production and sales data for July and August, the first two months of operations, follow:
| Units Produced | Units Sold |
July | 24,000 | 20,000 |
August | 24,000 | 28,000 |
|
The companys Accounting Department has prepared the following absorption costing income statements for July and August:
| July | | August |
Sales | $ | 1,000,000 | | $ | 1,400,000 |
Cost of goods sold | | 400,000 | | | 560,000 |
Gross margin | | 600,000 | | | 840,000 |
Selling and administrative expenses | | 200,000 | | | 216,000 |
Net operating income | $ | 400,000 | | $ | 624,000 |
|
Required:
1. Determine the unit product cost under:
a. Absorption costing. 20
b. Variable costing. 16
3. Reconcile the variable costing and absorption costing net operating incomes.
Answer & Explanation
Solved by verified expert