Gladstorm Enterprises sells a product for $52 per unit. The variable cost is $38 per...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Gladstorm Enterprises sells a product for $52 per unit. The variable cost is $38 per unit, while fixed costs are $10,150.
Determine the break-even point in sales units. Round answer to the nearest whole number. units
Determine the break-even point in sales units if the selling price was increased to $63 per unit. Round answer to the nearest whole number. units
The manufacturing cost of Mocha Industries for three months of the year are provided below:
Total Cost
Production
April
$63,100
1,100 Units
May
80,740
1,800
June
100,900
2,600
Using the high-low method, determine the (a) variable cost per unit, and (b) the total fixed costs. Round your answers to two decimal places.
a. Variable cost per unit
$
per unit
b. Total fixed costs
$
Given the following information:
Variable cost per unit
=
$5.00
July fixed cost per unit
=
$7.00
Units sold and produced in July
=
28,000
What is total estimated cost for August if 30,000 units are projected to be produced and sold? $
Safari Co. sells two products, Orks and Zins. Last year, Safari sold 21,000 units of Orks and 14,000 units of Zins. Related data are:
Product
Unit Selling Price
Unit Variable Cost
Unit Contribution Margin
Orks
$120
$80
$40
Zins
80
60
20
Calculate the following:
a. Safari Co.'s sales mix
Orks:
%
Zins:
%
b. Safari Co.'s unit selling price of E?
$
c. Safari Co.'s unit contribution margin of E?
$
d. Safari Co.'s break-even point assuming that last year's fixed costs were $160,000
units
Copper Hill Inc. manufactures laser printers within a relevant range of production of 70,000 to 100,000 printers per year. The following partially completed manufacturing cost schedule has been prepared:
Complete the following cost schedule: Round your answers to two decimal places.
Number of Printers Produced
70,000
90,000
100,000
Total costs:
Total variable costs
$350,000
$
$
Total fixed costs
630,000
$
$
Total costs
$980,000
$
$
Cost per unit:
Variable cost per unit
$
$
$
Fixed cost per unit
$
$
$
Total cost per unit
$
$
$
Global Publishers has collected the following data for recent months:
Month
Issues published
Total cost
March
20,500
$21,190
April
21,800
22,464
May
17,750
18,495
June
21,200
21,876
Required:
a. Using the high-low method, find variable cost per unit, total fixed costs, and complete the formula to calculate the total cost. Round the variable cost to two decimal places.
Variable cost per unit
per unit
Total fixed costs
$
Total cost
=
$
+
($
x
number of issues published)
b. What is the estimated cost for a month in which 19,000 issues are published? $
Blane Company has the following data:
Total sales
$800,000
Total variable costs
$300,000
Fixed costs
$200,000
Units sold
50,000
units
What will operating income be if units sold double to 100,000 units? $
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!