Hammer Company produces a variety of electronic equipment. One of its plants produces two laser...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Hammer Company produces a variety of electronic equipment. One of its plants produces two laser printers: the deluxe and the regular. At the beginning of the year, the following data were prepared for this plant: Deluxe Regular Quantity 100,000 800,000 Selling price 5900 $750 Unit prime cost 5529 $483 In addition, the following information was provided so that overhead costs could be assigned to each product: Activity Name Activity Driver Deluxe Regular Activity Cost Setups Number of setups 300 200 $1,950,000 Machining Machine hours 100,000 300,000 64,000,000 Engineering Engineering hours 50,000 100,000 6,000,000 Packing Packing orders 100,000 400,000 350,000 Required: 1. Calculate the overhead rates for each activity. If required, carry your answers out to the nearest cent. Setups per setup Machining per machine hour Engineering 40 per engineering hour Packing per packing order 2. Calculate the per-unit product cost for each product. Round your answers to the nearest whole dollar Deluxe per unit Regular s per unit 13px Clipboard Colors Image Tools Shapes Hammer Company produces a variety of electronic equipment. One of its plants produces two laser printers: the deluxe and the regular. At the beginning of the year, the following data were prepared for this plant: Deluxe Regular Quantity 100,000 800,000 Selling price $900 $750 Unit prime cost $529 $483 In addition, the following information was provided so that overhead costs could be assigned to each product: Activity Name Activity Driver Deluxe Regular Activity Cost Setups Number of setups 300 200 $1,950,000 Machining Machine hours 100,000 300,000 64,000,000 Engineering 50,000 100,000 6,000,000 Engineering hours Packing orders Packing 100,000 400,000 350,000 Required: 1. Calculate the overhead rates for each activity. If required, carry your answers out to the nearest cent. Setups per setup Machining 5 per machine hour Engineering S 40 per engineering hour Packing S per packing order 0 2. Calculate the per-unit product cost for each product. Round your answers to the nearest whole dollar. Deluxe $ per unit Regular per unit
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!