Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $22...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $22 per unit. Lehighton uses an actual costing system, which means that the actual costs of direct material, direct labor, and manufacturing overhead are entered into work-in-process inventory. The actual application rate for manufacturing overhead is computed each year; actual manufacturing overhead is divided by actual production (in units) to compute the application rate. Information for Lehightons first two years of operation is as follows:
Year 1
Year 2
Sales (in units)
2,400
2,400
Production (in units)
3,000
1,800
Production costs:
Variable manufacturing costs
$
11,100
$
6,660
Fixed manufacturing overhead
14,100
14,100
Selling and administrative costs:
Variable
9,600
9,600
Fixed
8,600
8,600
Selected information from Lehightons year-end balance sheets for its first two years of operation is as follows:
LEHIGHTON CHALK COMPANY
Selected Balance Sheet Information
Based on absorption costing
End of Year 1
End of Year 2
Finished-goods inventory
$
5,040
$
0
Retained earnings
8,940
15,040
Based on variable costing
End of Year 1
End of Year 2
Finished-goods inventory
$
2,220
$
0
Retained earnings
6,120
15,040
Prepare operating income statements for both years based on variable costing.
Lehighton Chalk Company
Income statement
YEAR 1 YEAR 2
Chose I
Cost of goods available for sale
Cost of goods manufactured
Sales revenue
Selling and administrative expenses
Choose for #1-6
Cost of goods sold
Beginning finished-goods inventory
Cost of goods available for sale
Cost of goods manufactured
Cost of goods sold
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Total variable cost:
$
$
Choose 1
Contribution margin
Contribution loss
Gross margin
Gross loss
$
$
Fixed Cost:
Choose for #s1 & 2
Cost of goods available for sale
Cost of goods manufactured
Fixed manufacturing costs
Fixed selling and administrative expenses
1.
$
$
2.
$
$
Total Fixed :
$
$
Choose 1
Operating income
Operating loss
$
$
Prepare a numerical reconciliation of the difference in income reported under the two costing methods used in requirements (1) and (2).
year
Change in inventory (units)
Actual fixed-overhead rate
Difference in fixed overhead expense
Absorption minus variable costing operating income
1.__________
Increase or decrease-----
X
______
_____
_____
2.__________
Increase or decrease-----
X
______
_____
_____
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!