Phelps Gold manufactures award medals. In August, Phelps produced 5,720 medals, 170 more than expected....
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Phelps Gold manufactures award medals. In August, Phelps produced 5,720 medals, 170 more than expected. During the month, the company purchased 1,440 ounces of gold for $1,190,000. The standard price for the gold is $834 per ounce. The company actually used 1,241 ounces of gold for production.
Calculate Phelpss direct materials price variance for the month
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!