PLEASE SHOW ME HOW TO SOLVE THIS PROBLEM. The standard direct labor cost for producing...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
PLEASE SHOW ME HOW TO SOLVE THIS PROBLEM.
The standard direct labor cost for producing one unit of product is 5 direct labor hours at a standard rate of pay of $8. Last month, 5,000 units were produced and 24,600 direct labor hours were actually worked at a total cost of $180,000. The direct labor quantity variance was
a. $4,000 unfavorable.
b. $6,000 unfavorable.
c. $6,000 favorable.
d. $3,200 favorable.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!