Required information In October, Nicole eliminated all existing inventory of cosmetic items. The trouble of...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Required information
In October, Nicole eliminated all existing inventory of cosmetic items. The trouble of ordering and tracking each product line had exceeded the profits earned. In December, a supplier asked her to sell a prepackaged spa kit. Feeling she could manage a single product line, Nicole agreed. Nicoles Getaway Spa (NGS) would make monthly purchases from the supplier at a cost that included production costs and a transportation charge. NGS would keep track of its new inventory using a perpetual inventory system.
On December 31, NGS purchased 10 units at a total cost of $6 per unit. Nicole purchased 25 more units at $8 in February. In March, Nicole purchased 15 units at $10 per unit. In May, 50 units were purchased at $9.80 per unit. In June, NGS sold 50 units at a selling price of $12 per unit and 35 units at $10 per unit.
Compute the Cost of Goods Available for Sale, Cost of Goods Sold, and Cost of Ending Inventory using the first-in, first-out (FIFO) method. (Round "Cost per Unit" to 2 decimal places.)
FIFO (Perpetual)
Units
Cost per Unit
Total
Beginning Inventory
$0
Purchases
February
March
15
May
Net Purchases
15
0
Goods Available for Sale
Cost of Goods Sold
Units from Beginning Inventory
Units from February Purchase
Units from March Purchase
15
Units from May Purchase
Total Cost of Goods Sold
15
0
Ending Inventory
15
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!