Rey Company's only product sells for $ per unit. Data for its first year of operations follow.
tableDirect materials,$ per unitDirect labor,$ per unitVariable overhead,$ per unitFixed overhead,$ per yearVariable selling and administrative expenses,$ per unitFixed selling and administrative expenses,$ per yearUnits produced and sold, units
Prepare an income statement for the year using absorption costing
Prepare an income statement for the year using variable costing.
Complete this question by entering your answers in the tabs below.
Required
Prepare an income statement for the year using absorption costing.
tableREY COMPANYIncome Statement Absorption Costing