You have one type of candy that sells for $2.60/lb and another type of candy...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Basic Math
You have one type of candy that sells for $2.60/lb and another type of candy that sells for $5.10/lb. You would like to have 15 lbs of a candy mixture that sells for $5.00/lb. How much of each candy will you need to obtain the desired mixture?You will needlbs of the cheaper candyandlbs of the expensive candy.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!